Временска прогноза за цела недела

Loading...

Какво  време не очекува до крајот на неделата? ВРЕМЕТО ДО КРАЈОТ НА ДЕНОТ: Облачно со локални врнежи претежно од снег, главно со слаб интензитет. Повеќе врнежи ќе има во планинските региони на северозападот и истокот од земјава, каде се очекува формирање или зголемување на снежната покривка. Формирање на мала снежна покривка до крајот на денот е можно понекаде и во пониските делови на северот од земјава. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец. Температурата ќе биде во интервал од 0 до 6 степени.
Во Скопската котлина облачно со слаби локални врнежи, во повисоките делови од снег, а во пониските од дожд и снег. Температурата ќе достигне 4 степени.
ВРЕМЕТО ВО НАРЕДНИТЕ ДЕНОВИ: И утре во крајните западни делови ќе има врнежи од дожд, а на повисоките планини од снег. Во останатите делови преку денот ќе има сончеви периоди.
Утре и во среда ќе дува умерен до засилен југозападен ветер, а температурата осетно ќе се зголеми.
Поинтензивен влажен бран со врнежи од дожд се очекува во среда доцна попладне, како и во текот на ноќта кон четврток кога поради нагло заладување со силен северен ветер врнежите ќе преминуваат во снег. ВРЕМЕТО ДО КРАЈОТ НА ДЕНОТ: Облачно со локални врнежи претежно од снег, главно со слаб интензитет. Повеќе врнежи ќе има во планинските региони на с

loading...
Loading...