10 моќни намирници кои ќе направат да се чувствувате како нови!

Често се зборува за тоа како храната е моќна, и за тоа како некоја не è, но што точно ја прави некоја храна „подобра“ или помоќна од другата?Нашето здравје зависи од голем број фактори, прво од нашата физичка и емоционална состојба. Овие две форми на здравје зависат многу од храната што ја консумираме, од она колку се движиме, кои се нашите интереси и на каква животна средина сме изложени. Исто така, голема улогата има и нашата генетика. Ние можеме да влијаеме на физичкото и емоционалното здравје, најважните фактори за нашето здравје, така што ќе внесуваме одредени видови на храна кои делуваат на нашиот мозок, системот за варење, крвта, срцето, имунолошкиот систем и на секоја клетка во нашето тело.
Ние сме она што јадеме.
Постојат многу видови на храна кои имаат позитивен ефект врз здравјето. Се разбира, нема истата состојка исто да делува на сите луѓе, но постои „моќна храна“, која може да го зголеми целокупното здравје за прилично кратко време.
Ова се 10-те најмоќни намирници за добро здравје:
Сладок компир и зимска тиква
Овие два зеленчуци одат рака под рака и двата служат како здрав извор на лесно сварливи јаглехидрати. Зимската тиква и нејзиното семе содржат омега-3 масни киселини, потоа железо, витамин Б, витамин Ц и калиум. Сладкиот компир содржи Б витамини, магнезиум, витамин Ц и протеин, и помага да се намали шеќер во крвта.
Бадеми
Сирови бадеми можат да влијаат на вашата тежина, расположението, срцето, коските, нервниот и дигестивниот систем. Тие се одличен извор на лесно сварливи протеини и содржи витамини Б, магнезиум и калиум, кои го регулираат шеќерот во крвта. Бадемите, исто така, содржи и калциум, кој влијае на здравјето на коските и биотин што ја одржува косата, кожата и ноктите. Мононезаситени масти од бадеми се најдобар начин да се постигне ситост. 
Спанаќ
Овој вид зеленчук го подобрува видот, расположението и го регулира pH во телото. Спанаќот содржи лутеин кој спречува формирање на катаракта и витамин Е, кој ја подмладува кожата, како и витамини Б, магнезиум и протеини кои делуваат на функција невротрансмитерот. Тој е исто така еден од најалкалните зеленчуци кој го намалува воспалението. Спанаќот е исто така богата со витамин Ц и содржи одредена количина на железо и фолна киселина, кои обезбедуваат енергија.
Карфиол
Овој зеленчук е одличен извор на Б витамини, кој влијае на расположението, но, исто така, витамин Ц и антиоксиданси кои ги намалуваат ефектите од рак и го подобруваат имунитетот.
Кељ
Кељот е полн со магнезиум, железо, витамин Б и е најдобриот избор кога станува збор за зелен зеленчук. Кељот е сличен на спанаќ, иако има малку помалку протеини и витамини. Сепак, содржи повеќе антиоксиданси, и повеќе влакна како и дека е одличен за борба против ракот и воспаленијата.

Ореви
Оревите содржат омега-3 масни киселини, протеини, мононезаситени масти, но и малку јаглехидрати и скроб. Исто така, се добар извор на манган. Оревите се одлична замена за месо во различна храна, и го намалуваат ризикот од Алцхајмерова болест, срцеви болести и дијабетес.
Чија семе
Ова семе е еден од најдобрите извори на калциум, железо и протеини, кои не спаѓаат во млечни производи. Исто така, има витамин Б, кој ги елиминира токсините и дава енергија. Покрај тоа, поседуваат мононезаситени масти и влакна. 
Кромид
Кромид содржи антиоксиданси кои го намалуваат ризикот од рак, и е еден од најпознатите кверцетини кои ги олеснуваат алергиите. Кромидот, исто така, содржи пребиотици кои ги хранат добрите бактерии во дигестивниот тракт и го зајакнуваат црниот дроб. Тоа, исто така, содржи калиум, кој го регулира крвниот притисок и ја елиминираат вишокот на вода. Најдобриот од сите е фактот дека кромид може да се додаде на било кое јадење кое не содржи сол, шеќер и адитиви.
Капини 
Капините се богати со антиоксиданси, влакна и други хранливи материи, и нивните семиња содржат омега-3 масни киселини. Тие исто така имаат мала количина на шеќер и многу малку калории.
Кокос
Кокосот содржи уникатни заситени масни киселини кои се одлични за мозокот, мускулите и не го зголемува нивото на холестерол. Кокосот исто така содржи аминокиселини и растителни влакна, како и може да го регулира шеќерот во крвта. Овие масти го менуваат начинот на кој мозокот работи и ја намалуваат желбата за брза храна. Најдобро од сè, е дека кокосот, има анти-бактериски својства што ќе го ојачуваат дигестивниот и имуниот систем.Нашето здравје зависи од голем број фактори, прво од нашата физичка и емоционална состојба. Овие две форми на здравје зависат многу од храната што

Пронајдете не на следниве мрежи: