Најава за забрана за полуавтоматско оружје за цивили во САД

Loading...

Сенаторката од редовите на демократите, Дијана Фајнстин соопшти дека има намера да предложи закон со кој би се забранило производството за полуавтоматско оружје за цивилна употреба.

Најавата за ваквиот предлог уследи по страотниот масакр во основно училиште во Конектикат, во кој беа убиени 20 деца и шест цивили.
„Предлог законот за забрана за полуавтоматско оружје ќе го претставам законот во Сенат и истиот закон ќе биде претставен и во Претставничкиот дом“, рече сенаторката од Калифорнија за ТВ станицата NBC.

Макфакс

loading...