Конте руши рекорди

Loading...

Јувентус би можел да го сруши сопствениот рекорд по бројот на бодови во календарската година.

Генерацијата која беше под водство на Фабио Капело стигна до две титули во 2005-тата година и успеа да освои 93 бода.

Меѓутоа, Конте со сегашните бодови е на прагот на рушење на тој рекорд. Имено, доколку Јувентус го добие Каљари во петок, ќе освои 95 бодови. Минатата пролет стигнаа до титула во Шампионатот на Италија во кој не изгубија ниту еден меч.

Оваа сезона се поразени од Интер и Милан, но имаат многу помалку нерешени натпревари и големи седум бода предност на врвот на табелата.

Copyright 2012 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.

loading...