15 повредени при експлозија на аквариум во трговски центар во Кина

Loading...

Петнаесет лица се повредени откако 34-тонски аквариум експлодираше во трговскиот центар Дофанг во Шагхај, Кина. Притоа умреа  3 ајкули, неколку помали риби и водни желки.

Влезот во центарот, поплавен, со разлетани парчиња стакло и риби ги згрози жителите на Кина.

Овој аквариум, поставен пред 2 годнини е локална атракција. Луѓето се збирале да гледаат како нуркачот ги храни и како рибите живеат во него.

Причината за то зошто се распукало стаклото со дебелина од 25 сантиметри засега не е позната. Полицијата го истражува случајот.

 

Copyright 2012 Puls24 Сите права се задржани.  Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.

loading...
Loading...