Ексклузивно интервју со моделот Дорис Турчинович

Loading...

Познатиот српски модел Дорис Турчинович е родена во 1989-та година во Нови Сад. Покрај манекенство, таа учествувала на неколку избори за мис.

Ја има освоено титулата за прва придружничка на Миц на Војводина. Учествувала на голем број ревии, а нејзините фотографии продале голем број списанија во Србија и поширок. Ние и поставивме неколку прашања за кои мислиме дека ќе бидат интересни за пошироката публика на Балканот. Еве како Дорис одговори на тие прашања.

Интервјуто го објавуваме интегрално, бидејќи сметаме дека не треба да се менува ништо. Одговорите се прецизни и искрени…

Прашања:

1. За почеток кратка биографија ..

2. Почеток на кариерата, како и зошто?

3. Учеството на Мис и резултатите..

4. Насловни, за кого се работи и што е во план.

5. Дали си работела во Македонија?

6. Што правиш во твоето слободно време, препорачај некоја книга, музика и филм. 
Со модел се занимава од 2008-ма година. Во Србија и во странство започнала поактивно во 2011-та година, по завршување на студиите.

Од 2010-та година е дипломиран економист. Мастер студиите планира да ги продолжи некаде во странство. 
Во 2008-ма, се натпреварувала за Миц на Србија и била дел од Топ 10, а била избрана како заштитно лице на “Убавина и здравје”.

Со тоа станала дел од насловна на српско списание, имала прво интервју и едиторијал. 
Истата година таа работела на сите ревии кои биле дел од модниот избор на  BG-во, 
веб-фотографии за Звонко Марковиќ.

Во следните години таа има работено за речиси сите национални списанија како “L & Z“,  “Joy”, “Блиц жена“, “Грација“, “Топ Шоп“ и многу други. Се појавила на реклами за Лав пиво, Монтенегро ерлајнс, Chipsy, Орион интернет, Макси супермаркети, хонорарно работела како презентер, водител, и слично.  
По завршувањето на студиите посветила време на манекенството и прифатила неколку анфажмани во странство.  
Таа учествуваше во реалното шоу “Парови” со тогашниот дечко. По тоа следуваат неколку патувања и ангажмани во Домениканска Република, Милано, Њујорк, Милан повторно од почетокот на оваа година и  моментално е во Истанбул.
Празниците и се многу важни и таа секогаш се обидува да ги помине со моето семејство дома, па така ќе биде оваа година, а потоа продолжува со патувањето. Нејзината желба е да ги посети сите континенти и да продолжи со кариера во САД.
 Она што најмногу и се допаѓа  во манекенството се на патувањата, шансата да се доживее животот во различни земји, каде што има различни култури, да се запознае со нивните обичаи, јазик, менталитет.

Нејзиниот став: Се запознавате и живеете извесен период со други модели од други земји и на тој начин ги ширите хоризонтите и познавањето на нивните култури. Тоа ве тера да се чувствувате како вистинска космополитанка.

Таквиот начин на живот, е не само да го направите она што го сакате и да се забавувате со своите врсници, но исто така, учите и за толеранција (бидејќи се движите и живеете со странци во стан), трпение (додека чекате за кастинзи и можност да добивате повисоки работи), професионалност (да ја завршите својата работа во најдобар можен начин и кога се работи еден час, и кога станува збор за 14 часа непрекината работа … кога ќе се спие или патуваат цела ноќ и дасе  работи цел ден),  откажување (бидејќи немате многу слободно време, и дека телото треба да е во форма која мора да се негува редовно, да се обрне внимание на исхраната и лесниот начин на водење на нормален живот) и дисциплина … да се стане независна, одговорна и зрела многу порано од што е потребно.

Навистина, некогаш знае да биде многу тешко и физички и псхички,  но ги забораваме сите тие работи кога ќе ги видиме резултатите од сопствената работа, па се чувствуваме дека се тоа е резултат од напорната работа превземана во ваши раце.

ИСто така имам незаборавни спомени од целиот свет и сега можам да кажам дека имам пријатели од многу земји кои засекогаш ќе бидат дел од мојот живот. 
За среќа, голем број на компетентни луѓе потврдија дека има талент во мене за оваа работа.  
Во секој случај, мојата идна професија ќе биде поврзана со уметност и шоу-бизнисот затоа што е доста креативен и динамичен. 
Имам многу идеи и големи амбиции во исто време како што ме мотивира да работам на себе и давам најдоброто од себе и па се чини дека уживам во секој момент да бидам лице со интегритет.
 

Во моето слободно време сакам да читам книги, да гледам филмови со пријателите, да слушам музика, меам, готвам, одам на прошетка со пријателите.
Кога се релаксирам дома, често пишувам, цртам, си играм со кучето. На работа секогаш правам да се чувствувам навистина важно и прекрасно, па дома сакам да бидам едноставна и природна :).
Филмови кои ги препорачувам се: “The secret” и “The notebook”, за оние романтичните, “The pursuit of happyness”, “Malena”, а комедија  “Meet the Fockers” …

Книги: некоај од Пауло Коелјо, Робин Шарма, Сидни Шелдон,  Лилјана Хабјанович  Ѓуровиќ, Жане Полиаков.

Во моментов читам “Celestine Prophecy“, а од музика омилени ми се:  Бруно Марс, Ерос Ramazzotti, Марија Gadu, Боб Марли, Бочели, Тоше Проески,  Ил Диво …

 

Copyright 2012 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24

 

loading...
Loading...