„Газета Дело Спорт“ (анкета) : Федерер – најдобар спортист на сите времиња!

Поранешниот светски тениски рекет број еден, Роџер Федерер доби признание за „најдобар спортист на сите времиња“ по анкетата која ја спроведе италијанскиот весник „Газета Дело Спорт“.

Федерер освои 14,8% од гласовите, додека пак аргентинскиот фудбалски интернационалец од редовите на Барселона, Лионел Меси, освои 12,8 проценти од гласовите при спроведената анкета.

На третото место се најде бразилецот Пеле со 12,2% од гласовите. Четвртото место го освои Марадона со 10,8% од гласовите.

Copyright 2012 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.

Пронајдете не на следниве мрежи: