Поевтини цени на бензините!

Loading...

Бензините, од ноќеска на полноќ, поевтинија за два, односно денар и половина, а дизелот и екстра лесното масло за домаќинства за 0,5 денари. Ова е одлуката која на вчерашната седница ја донесе Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ).Според новото поевтинување литар ЕУРОСУПЕР БС 95 се продава за 61 денар, а ЕУРОСУПЕР БC 98 чини 63 денари.
Новата цена на ЕУРОДИЗЕЛ е 49 денари, а на Екстра лесното масло за домаќинство 37,50 денари. За 1,125 денари поскапе килограм мазут  М – 1 НС  и чини 22,913  денари.
РКЕ изврши корекција на цената на нафтените деривати врз основа на просечната цена на суровата нафта на светскиот пазар во изминатите две недели и курсот на доларот.
Намалувањето на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати во просек изнесува 1,41 процент, односно за 0,81 отсто.Според новото поевтинување литар ЕУРОСУПЕР БС 95 се продава за 61 денар, а ЕУРОСУПЕР БC 98 чини 63 денари.
Новата цена на ЕУРОДИЗ

loading...