15 правила за симнување на 15 килограми

Ова се правилата на таканаречената француска диета.
1) Избегнувајте крајности како глад и прејадување.
2) Не се оптоварувајте со јадење и диета.
3) Не прескокнувајте оброци и не си скратувајте на храна.
4) Јадете ореви како ужина или иситнете ги врз јадењето.
5) Во денот јадете три оброци кои содржат јаглени хидрати, протеини и масти.
6) Редовни оброци не ги заменувајте со пијалоци како фрапе.
7) Јадете јогурт со активни култури.
8) Не се “товарете” со храната и не си наметнувајте чувство на вина.
9) Уживајте во леб и умерени количини чоколадо.
10) Јадете повеќе свежо овошје и зеленчук.
11) Уживајте во различни зачини од свежи и сушени растенија.
12) Јадете мали оброци.
13) Ако ја прекршите диетата, вратете се на режимот на исхрана.
14) Физичката активност вклучете ја како составен дел од денот.
15) Јадете со задоволство и изберете “добри” наместо “лоши” производи.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.