Можни се задржувања на граничните премини

Сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е со зголемен интензитет, а на граничните премини можни се задржувања од околу 30 минути, информира АМСМ.На сите државни патишта сообраќајот се одвива без забрани, по суви коловози.
АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно да се внимава низ клисурите, каде постои можност за појава на одрони кои наместа може да го попречат движењето на возачите.
Обиколницата Скопје е пуштена за сообраќај во двата правци, но има делови од коловозот кои се оштетени, каде се поставени сообраќајни знаци за регулирање на брзината на движење на возилата.
Од АМСМ потсетуваат дека од 01.07 до 31.08 на сила е времен режим на сообраќај за тешки товарни возила во летниот период на државните патишта во земјата.На сите државни патишта сообраќајот се одвива без забрани, по суви коловози.
АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движ

Пронајдете не на следниве мрежи: