Николиќ ново име во МЗТ

Loading...

Кошаркарскиот шампион на Македонија, екипата на МЗТ Скопје Аеродорм, според пишувањето на српскиот весник „Новости“ центарската линија ја засили со Урош Николиќ.Николиќ има 25 години, а во кариерата настапувал за српските екипи Хемофарм и МЕГА, како и за Крка, со која во 2010 ја освоил шампионската титула.

МЗТ до почетокот на сезоната ќе настапува на два подготвителни турнири (Сараево и Ниш), кои поради повреда ќе ги пропушти репрезентативецот Кирил Николовски.

За разлика од Николовски, ветеранот Тодор Гечевски, иако повредената рака му е сеуште во лонгета, започна со тренинзите. Крилниот-центар во составот се очекува да се врати за турнирот во Ниш, кој ќе се одржи на 20 и 21. септември.

МЗТ новата сезона ќе ја започне во АБА лигата со натпреварот во Загреб, против Цибона, кој ќе се одигра на 29. септември. 

Макфакс

loading...
Loading...