УЖАС, ТАГА и ОЧАЈ: Девојка летала 30 метри и паднала врз капија!

Тага и очај се всели во куќата на семејството Злоколица. Нивната ќерка 25 -годишната Милана Злоколица од Жабаљ загина во страотен судар кој во саботата околу 21 часот се случи во ова место. Во несреќата тешко е повреден 43-годишниот Јовген Чапко, за чиј живот лекарите се уште се борат, додека возачот Дарко Л. (28) поминал без повреди.-Дарко ја изгубил контролата над “опел астрата“ во кој освен него биле и Милена и Јовген, а потоа возилото паднало во јаз покрај патот и потоа одлетало дваесетина метри. На крајот автомобилот паднал на капијата од семејниот дом на Круљ. Од ударот во каналот, Милана која седела позади, буквално излетала од автомобилот, летала 30 метри, го закачила телефонскиот кабел и паднала на комшиската капија.
Мештаните на местото Жабаљ се во шок.
-Бев во дворот со детето кога одеднаш нешто грмна. Ја кренав главата и ја видов девојакта како во лет кине кабли од телефонот додека автомобилот падна на мојата капија, раскажува Јасмина Круљ.
Југослав Дејаков вели дека неговата сопруга со детето стигнале само неколку минути пред трагедијата.
-Само што го паркира сопругата автомобилот, видов како лета автомобил, а потоа и девејката забрши на столбот на нашата капија – раскажува тој.

Соседите рекле дека Дарко, според нивна проценка, возел побрзо од 130 километри на час, а утврдено е дека имал 1,54 промили алкохол во крвта.
-Дарко е професионален возач на камион и во саботата со Јовген се враќале до пат. Наместо да оди дома, тој отишал во кафеана, а потоа и кај Милана со која често се гледа, вели еден сосед.
Според родителите Милана кобната вечер, била кај другарката на славата Петровден. Потоа им рекла дека малку ќе излезе во град. Во меѓувреме дошол Дарко и ја зел од кај другарката и така настадала.-Дарко ја изгубил контролата над “опел астрата“ во кој освен него биле и Милена и Јовген, а пото

Пронајдете не на следниве мрежи: