20 продукти кои ви помагаат да спиете подобро

Loading...

Дали сте знаеле дека некои хранливи продукти може да влијаат на вашето спиење?Многу луѓе се свесни дека она што се јаде за Божиќ или за Новогодишната вечер содржи триптофан, кој помага да заспиете. Ова е дел од причината зошто вие се ослонувате на каучот потоа. Но излегува дека постојат многу други видови храна која може да ни влијае на сличен начин.
Ова се 20те продукти што ќе ви помогнат да спиете подобро:
Кисели цреши
Пуканки
Бадеми

Бел леб
Јасминов ориз
Банана
Чај од камилица
Риба
Млеко
Јогурт
Пилешки крилца
Зелен чај
Овес
Мед
Житарки

Домати
Супа
Темна чоколада
Шафран
Мисо 
Овде вклучуваме неколку дополнителни совети за подобар сон:
1 ) Избегнувајте пијалаци што содржат кофеин најмалку 4 часа пред закажаното време за спиење! Се што е помалку од тоа, ќе ви ја зголеми несоницата.
2 ) Исклучувајте го компјутерот најмалку 1 час пред спиење. Инаку најверојатно, ќе завршите бесцелно сурфајќи на него. Компјутерот има стимулирачки ефект врз мозокот, што ви оневозможува да се „предадете“ на сонот.
3 ) Ако навистина не можете да заспиете, користете билна/хормонална формула. Таа содржи: валеријана, L-триптофан, хмељ, маточина, ГАБА и мелатонин. Еден шолја често е доволна, ако сте навистина замислени и не може да ве „фати“ сон, во кој случај две шолји речиси сигурно ќе ве сместат во кревет. Нема несакани ефекти од користење на овој производ во последните неколку години, иако ако некогаш се обидете да земете 3 шолји (2 е препорачаната доза) тоа ќе ве натера да се чувствувате навистина чудно, како во делириум, малку неријатно.Многу луѓе се свесни дека она што се јаде за Божиќ или за Новогодишната вечер содржи триптофан, кој помага да заспиете. Ова е дел од причината зошт

loading...
Loading...