Пиењето поголеми количества кафе може да доведе до слепило

Loading...

Секојдневната консумација на големи количества кафе може да доведе до слепило.

Во групата со најголем ризик се луѓето во чии семејства имало сериозен проблем со видот.

Американски научници утврдиле дека луѓето што пијат повеќе од три чаши кафе на ден, почесто страдаат од глауком, пишува „Дејли мејл“.

Според научниците, една од хемиските состојки во кафето може да придонесе за зголемување на очниот притисок.

Макфакс

loading...
Loading...