Иран бара од Интерпол апсење на Трамп

Loading...

Иран бара од Интерпол апсење на Трамп

Државниот обвинител на Иран Али Алкасимер денеска изјави дека Трамп заедно со 30 други лица се одговорни за убиството на генералот Касем Солејмани и поради тоа против него е поднесено обвинение за „убиство и тероризам“.

Алкасимер не посочи други имиња во изјавата, но истакна дека Техеран ќе продолжи да го гони Трамп дури независно од реизборот за претседател на САД.

Издадена е „црвена потерница“ за Трамп, врз основа на кој, според правилата на Интерпол, локалните власти можат да апсат осомничени, но не мора.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...