Филмови на сите времиња: 10-те најубави што мора да ги гледате овој декември!

Празниците се наменети за семејно уживање, празници, обичаи и секако божиќни филмови
Празничната еуфорија расте, а декември е идеален месец за уживање и гледање прекрасни филмови. Направете пуканки, топло чоколадо, привлечете се и уживајте во најсреќниот месец на вистински начин.
Иако секоја година се прават неколку нови филмови, некои се толку добри што можеме да ги гледаме одново и одново. Овие 10 се за сите времиња:
Сам дома 1 и 2

Секоја божиќна листа е незамислива без палавиот Кевин, кој останува сам за време на празниците, најпрво во семејната куќа и во второто продолжение на филмот во Њујорк. Филмот што го издигна Меколија Калкина во ѕвезденото небо следи момче кое се бори сам против разбојници кои имале намера да го земат пленот за време на празниците. Со вистинска количина хумор, акција и ликови кои не е тешко да се сакаат, овој филм стана еден од најомилените божиќни филмови на сите времиња.
Интересно е што многу љубители на овој филм ги сметаат само првите две продолженија за „правилно“, а продолженијата без Калкин имаа неспоредливо помал успех.
Божиќ на Пепелашка

Модерна адаптација на класична бајка ќе ве воодушеви со својата романтична божиќна атмосфера. Главниот лик е Енџи, која работи многу и работи во друштво на нејзиниот вујко, но нејзината братучетка Кендас ја презема целата заслуга.
Кога Енџи ќе земе слободен ден за да оди на божиќен бал, маската и фустанот и овозможуваат да се опушти и да се забавува. За време на балот, таа го привлече вниманието на Николас, богат ерген. Пред да го открие својот идентитет, Енџи си заминува од балот и го остава Николас во потрага по мистериозна жена.
Случајност

Ако обожавате романтични филмови, овој филм е само за вас. Џонатан и Сара се среќаваат случајно за време на божиќните шопинг, а после тоа ќе се сретнат уште неколку пати. Искрите трепереа, но и двајцата се во долги врски…
Всушност, љубов
Британскиот филм Всушност, Љубов од 2003 година стана еден од најгледаните божиќни филмови на сите времиња. Дури и денес, некои од речениците од филмот се цитирани во нашата култура, што покажува колку љубовта може да биде разноврсна. Десет одделни приказни, кои поврзуваат како се одвива заплетот, ни ги покажуваат сите лица на љубовта и нивните улоги во нашите животи. Од партнер, родител или пријател, љубовта е таа што го поврзува светот, особено во овој волшебен Божиќен период.
Божиќ на Куперс

Понова комедија, снимена во 2015 година. Купери се собраа да го прослават Бадник и преку непредвидени околности, тие ќе се свртат оваа вечер и ќе ве насмеат.
Одмор
Камерон Дијаз и номинираната за Оскар Кејт Винслет се две жени кои минале низ лоши моменти со мажи непосредно пред празниците. Во очајна желба за промена, тие ќе разменуваат куќи и ќе патуваат во спротивни насоки (Дијаз до Лондон и Винслет кон Лос Анџелес). И двете ќе се најдат во сосема непознат град, но многу брзо ќе се прилагодат на своето ново опкружување.
Додека спиеше

На Божиќ, Луси се среќава со згоден бизнисмен, Питер, кога го удира воз. Луси оди со него во болница и таму ја среќава неговата фамилија која претпоставува дека таа е неговата свршеница. За да не им биде уште потешко, таа решава да се преправа дека е вистина се додека тој не се разбуди од кома. Работите се комплицираат кога Луси се вљубува во братот на Питер.
Дневник на Бриџит Џонс 1 и 2
Влегувајќи во четвртата деценија од нејзиниот живот, Бриџит Џонс од Лондон нема многу причини да биде среќна. Таа работи не толку интересна службена работа, постојано се бори со вишок килограми и уште неколку чаши, додека нејзиниот романтичен живот е сведен на сонување за атрактивниот шеф Даниел. Подеднакво е незадоволна што нејзините мајка и татко се обидуваат да го постават синот на нивните соседи, тврдоглавиот Марк Дарси, на една божиќна забава. Работите почнуваат да се менуваат кога Даниел ќе ја повика да излезат што ќе направи Бриџит како почеток за промена. Сепак, Марк повторно ќе влезе во нејзиниот живот…
Кралски Божиќ
Аманда е асистентка на познат фотограф. Нејзиниот шеф добива покана да ја фотографира божиќната забава на кралското семејство, но Аманда заминува претставувајќи се како неа. Наскоро ќе се заљуби во принцот Леополд…
Семеен човек

Кога Џек Кембел отиде во Лондон да направи кариера пред тринаесет години, тој и вети на својата девојка Кејт дека ќе бидат разделени една година. Сега е Бадник и Џек е добро платен, моќен ерген од Волстрит кој живее на високо ниво, а Кејт е само спомен од минатото.
Откако заспа во неговиот модерен стан, следното утро Џек се буди во тесна просторија, покрај 13-годишната Кејт. Во собата има бебе, а мало шестгодишно дете го нарекува тато. Џек – бизнисмен, преку ноќ стана Џек – семеен човек. Ова е само почеток на долг список на изненадувања што го очекуваат…

 

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.