4 начини за белеење на забите

Loading...

Содата – бикарбона ги чисти и избелува забите. Помешајте лажица сода, малку сол и неколку капки оцет, со оваа мешавина измијте ги забите. Истата постапка повторувајте ја два до четири пати месечно – ќе имате прекрасно негувани заби. Лимон и сода
Во сад ставете ¼ шолја сода бикаарбона и сок од половина лимон. Смесата нанесете ја на забите и оставете да делува три минути, но никако подолго да не ја оштетите глеќта на забите. Измијте ги забите со паста, а постапката повторувајте ја еднаш неделно.
Јагоди
Ако сакате без мака да ги избелите забите искористете ги јагодите. Изгмечете ги и протријте ги забите со нив. Потоа убаво измијте ги со паста, така што шеќерот не им ја оштети глеќта.

Јаболков оцет
Јаболковиот оцет освен што помага во избелување, тој ги убива штетните бактерии во усната шуплина и ги отстранува флеките. Во чаша вода ставите лажица оцет и со тоа измијте ја устата, а потоа вообичаено забите со паста. Постапката можете да ја повторувате секој ден.
Ловор и портокал
Забите ќе ви бидат побели ако ги измиете со мешавина на ловоров лист и сушена кора од портокал. Во сад ставете иста количина мелен ловоров лист и кора од портокал и додадете малку вода. Нанесете на забите и оставете да делува три до четири минути. Потоа измијте ги со паста за заби. Лимон и сода
Во сад ставете ¼ шолја сода бикаарбона и сок од половина лимон. Смесата нанесете ја на забите и оставе

loading...
Loading...