Септември 2012 – најтоплиот месец во историјата

Loading...

Септември 2012 бил најтоплиот месец во 133-годишната историја на метеоролошките мерења, соопшти Националната управа за океанографски и метеоролошки истражувања на САД.

Глобалната просечна температура на површината на земјата во септември годинава била за 0,67 Целзиусови степени повисока од просечната температура за целиот 20-ти век, соопштуваат научниците.

Рекордни горештини во септември 2012 биле регистрирани во Источен Сибир, Венецуела, Француска Гвајана, Северен Бразил. Потопло од просекот било практично низ целата Јужна Америка, во Западна Австралија, Централна и Источна Европа.

Макфакс

loading...
Loading...