44 мигранти починаа во пустината во Нигер

Телата на најмалку 44 починати мигранти, меѓу кои и на жени и деца, се пронајдени во едно возило во пустинските реони на африканската држава Нигер, соопшти денеска претставник на властите во Нијамеј. Бројот на мигрантите кои починале во пустината за сега изнесува 44, изјави владиниот претставник кој инсистирал на анонимност.
Според него, мигрантите починале од жед откако возилото со кое патувале кон Либија се расипало во пустината.
Информацијата за смртта на 44-цата мигранти ја потврди и Меѓународниот комитет на Црвениот крст, кој соопшти дека испратил свој тим на терен за да прибере дополнителни информации за настанот. Бројот на мигрантите кои починале во пустината за сега изнесува 44, изјави владиниот претставник кој инсистирал на анонимност.
Според

Пронајдете не на следниве мрежи: