Бидете самите коктел мајстори

Loading...

Сигурно понекогаш сакате да побегнете од класичните пијачки на некој друштвен собир. Ви здосадува она секојдневното “водка, виски, вино…”

Еве една идеја како тоа можете да го решите.Ви претставуваме список од дел од најпопуларните коктели во светот, и рецепти како истите да ги направите. Пробајте, сигурно од некои од вас ќе излезат добри коктел-мајстори.

Margarita

 

Состојки:            4-6 коцки кршен мраз
                                3 дози бела текила
                                1 доза triple sec
                                2 дози сок од зелен лимон

Инструкции: Ја ставате чашата на ниска температура додека таа не се олади. Потоа земате парче зелен лимон и го поминувате работ на чашата така што вкусот би се чувствувал кога ќе пиете од истата. Состојките ги ставате во шејкер и добро протресувате. Едноставно истурете го миксот во чашата и декорирајте ја истата со парчиња од зелен лимон.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bloody Mary

Состојки:            4-6 коцки кршен мраз
                                1 доза Worcestershire сос
                                1 доза Tabasco сос
                                1 доза Водка
                                6 дози сок од домати
                                половина исцеден лимон
                                1 парче целер
                                Малку црвен бибер

Инструкции: Ставете го кршениот мраз во шејкер. Измешајте ги Worcestershire и Tobasco сосовите, и потоа истурете ја водката, сокот од домати и лимоновиот сок. Протресете добро. Сето ова истурете го во висока, студена чаша, потоа ставете малку целер и малку црвен бибер. Декорирајте со парчето целер и парчиња лимон.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

White Russian

Состојки:            2 дози водка
                                1 доза ликер од кафе
                                Млеко

Инструкции: добро протресете со мраз и потоа истурете во чаша.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dry Martini

Состојки:            1 доза џин

                                1 доза Angostura bitter
                                1 доза Dry Vermouth
                                1 зелена маслинка

Инструкции: Во шејкер ставете џин, Angostura Bitter и Dry Vermouth. Потоа добро протресете и ставете го пијалокот во чаша. Додатете ја маслинката како декорација и коктелот е подготвен да се послужи.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Cosmopolitan

Состојки:            1 доза водка

                                ½ доза Triple Sec
                                ½ доза сок од брусница
                                ½ доза сок од зелен лимон

Инструкции: Измешајте ги состојките во шејкер, потоа истурете ги во ладна чаша за мартини. Овој коктел изгледа многу отмено и има одличен вкус.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mojito

Состојки:            3 дози бел рум

                                2 кафени лажички кафен шеќер
                                половина зелен лимон
                                неколку ливчиња од мента

Инструкции: Мешајте ги зелениот лимон, шеќерот и ментата околу 1 минута, потоа ставете кршен мраз и додадете го румот. Измешајте со лажичка за да се дигнат листовите од мента. За подобар изглед се препорачува и декорирање на чашата со парчиња зелен лимон.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pina Colada

Состојки:            1+1/4 доза бел рум

                                кокосов крем
                                сок од ананас

Инструкции: Измешајте со мраз и послужете во голема чаша украсена со парче ананас, вишна, коктел-чадорче и две цевки. (количините на рум, сок од ананас и кокосов крем можете да ги варирате според вашите преференции)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Погледнете ги и следниве статии:

5-те најбогати луѓе низ историјата

 

 

 

 

 

 

Eлизабет Тејлор-најбогатата почината личност

 

 

 

 

 

 

Најскапите вина во светот

 

loading...
Loading...