Porsche 961 ќе има цена од 300,000 евра

Loading...

Се шпекулираше дека Porsche планира да произведе модел кој во понуда би се нашол помеѓу 911 и 918 но, таквите информации до сега не добија официјална потврда.

Извршниот директор Матијас Милер, официјално ја потврди промената на моделот на кој моментално се работи и кој ќе го носи името Porsche 961.

918 би требало да има цена од 840.000 евра додека пак новиот 961 би изнесувал 300.000 евра.

Се очекува дека за силата ќе биде задолжен истиот мотор кој го има 918, само без компликувани хибридни делови. Се работи за 4.6 литарски V8 со околу 570 КС, која би овозможувала забрзување до 100 км/ч слично како Ferrari 458 и McLaren МP4-12C.

Останува да чекаме и да видиме како ќе изгледаат новите модели на големиот Porsche.

Gemballa GT Porsche 911 Carrera S 

Како да направите од Porsche Boxster Lamborghini Murcielago?

 

loading...
Loading...