Лошите временски услови причина за пад на хеликоптер

Седумнаесет припадници на турските безбедносни сили загинаа во пад на хеликоптер кој во саботата се урнал во југоисточниот дел на Турција.

Причина за падот на хеликоптерот од типот „сикорски“ на планината Херекол во регионот Сирт, биле лошите временски услови, изјавил гувернерот на провинцијата Ахмет Ајдин.
Покрај четворицата членови на екипажот, загинале и 13 припадници на специјалната жандармериска единица на Турција, јавува агенцијата Anadolu.

Макфакс

Погледнете ги следниве статии

Владата на Турција доби мандат за воени операции во Сирија

Осум полицајци и четири војници убиени во терористички напад во Турција

Турција:Убиени 18 бунтовници и еден војник

Пронајдете не на следниве мрежи: