Според Guardian бурекот е на 5-то место за најдобра брза храна во светот

Loading...

Британците овој балкански специјалитет го опишале како вкусен и крцкав, притоа додавајќи дека може да избирате помеѓу понудата на бурек со месо, сирење, спанаќ, и дека најдобро иде со црн чај, иако најдобрата комбунација кај нас е со добра чашка јогурт.

Според истражувањата на Guardian бурекот се важи како една од најпопуларните улични храни на Балканот, со што и го завзема 5-то место за најдобра брза храна во светот.

Исто така како најдобар брз специјалитет е прогласена и гурманската рибја чорба со ориз, зеленчук и тестенини, која вообичаено се јаде во претпладневните часови

На третото место од оваа листа се најде Азиски специјалитет слаткото задоволство познато како daulat ki chaat од Индија, кој се прави со млеко и ф’стаци, со додаток на некаков зачин со кој се добива прекрасна портокалова боја на која не би можеле а да не одолеете и пробате.

Како последни на топ 10 листата се најдоа гастрономските задоволства како популарните currywurst од Германија, и колбасицата и помфритот кои во нашата земја традиционално се служат со кечап, леб и додатни состојки по избор.

Погледнете ги следниве статии

 Кога вотката ќе стане виски

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Кафето арабика пред исчезнување

 

 

 

 

 

 

 Неколку Кока Кола факти

loading...
Loading...