7 генијални докази дека микробрановата е закон

Loading...

Микробрановата печка не е само средство кое ви овозможува брзо да ги испечете пуканките или да подгреете јадење. Ова помагало можете да го искористите и за низа други корисни работи во домаќинството. Еве седум величенствени фаворити кои ќе ви го олеснат животот во кујната.1. Ги брише солзите од лицето
Дали спаѓате во оние личности кои не можат да го исецкаат кромидот без плачење? Ставете ја главицата во микробранова на 30 секунди, и потоа исецкајте го. Сецкањето кромид повеќе нема да ви предизвикува солзи.
2. Штеди време
Заборавете на покиснување на гравот преку ноќ! Наместо тоа ставете ги плодовите во вода со размер 1:3 (3 шолји вода една шолја грав) и пуштете да се крчка во микробранова на најсилно околу 15 минути. Потоа оставете да отстои еден час, тргнете ја водата и тоа е тоа. Гравот е подготвен за варење.
3. Го забрзува нараснувањето на тестото
Ставете го тестото со квасец во голем сад со капак а покрај садот ставете чаша вода. Грејте го тестото три минути на најниска температура, извадете го и пуштете да одстои исто толку време. Повторете ја постапката.
4. Го засладува вашиот живот
Смекнете ги грутките кафеав шеќер во микробранова печка: садот со шеќер прекријте го со хартиена салфета и загрејте околу 10 секунди. На ист начин можете да го смекнете кристализираниот мед.
5. Ги суши билките за зачин
Свежите билки ставете ги на рамна подлога и прекријте со хартиена салфета. Загрејте ги билките на најсилно околу една минута, па повторувајте ја постапката во интервали од десетина секунди додека не добиете сушени билки.
6. Го навлажнува лебот
Стоениот леб замотајте го со влажна крпа и ставете го во микробранова печка на десетина секунди. Повторувајте ја оваа постапка додека не сте задоволни од изгледот и вкусот на мвашиот леб. На ист начин можете да го „оживеете“ стоениот чипс од компири.
7.Го олеснува лупењето на зеленчукот
Некогаш не е лесно да го исчистите коренестиот зеленчук. Олеснете си ја работата: пуштете површината на зеленчукот да омекне во микробрановата на најниска температура, а потоа излупете ја кората.1. Ги брише солзите од лицето
Дали спаѓате во оние личности кои не можат да го исецкаат кромидот без плачење? Ставете ја г

loading...
Loading...