7 причини зошто треба да си зготвите топол напиток од ѓумбир

Loading...

Пробајте го овој вкусен топол напиток од ѓумбир кој ќе ги стполи „ладните“ коски и ќе ви помогне да се заштитите од настинки и многу други болки.Состојки:
Парче свеж ѓумбир
1 литар обична вода
Неколку лажици  домашен мед
1 лимун
Подготовка:
Излупете го ѓумбирот и исечете го на тенки кришки.
Ставете го ѓумбирот  во тенџере и прелијте го со водата, па ставете го да се вари овој ароматичен корен барем 15 до 20 минути на умерена температура.
Потоа тргнете го од оган и оставете  да одстои барем 5 минути.
Одвојте го ѓумбирот од течноста, а течноста засладете ја со мед и додајте сок од лимон по желба и пијте го додека е топол.

Причини зошто треба да го конзумирате овој напиток:
1.Го зајакнува имунитетот
2.Го забрзува закрепнувањето доколку сте болни
3.Ја смирува мачнината и нервозата во желудникот
4. Делува позитивно на нервниот систем
5. Го стимулира варењето на храната и работата на цревата и ја намалува надуеноста
6. Ја поттикнува циркулацијата
7. Ќе ве стопли подобро од најдебелото есенско кебе. Состојки:
Парче свеж ѓумбир
1 литар обична вода
Неколку лажици  домашен мед
1 лимун

loading...
Loading...