Холандија и Германија и испраќаат на Турција проектили „патриот“

Loading...

Холандија и Германија би можеле да испратат ракети „патриот“ на својот НАТо сојузник Турција, за да и помогнат да ја одбрани границата со Србија, објави холандската агенција АНП, повикувајќи се на холандското министерство за одбрана.

Турските власти соопштија пред неколку дена дека интензивно преговараат со останатите членки на НАТО, со цел да ја зајакнат безбедноста долж 900 километри долгата граница со Сирија, од каде неколку пати беа испалени минофрлачки ракети на турска територија.
Холандија и Германија се единствените европски држави кои поседуваат ракети „патриот“.

Mакфакс

loading...
Loading...