Северна Кореја се подготвува да лансира нова ракета

Loading...

Северна Кореја се подготвува да лансира нова ракета во Земјината орбита, со која во вселената би бил однесен опсерваториски сателит.

Времето на лансирање на ракетата е забрзано за периодот меѓу 10 и 22 декември, што коинцидира со годишнината од смртта на Ким Јонг-ил, кој почина на 17 декември минатата година.
Анонимен севернокорејски воен функционер изјави дека оваа земја се обидува да лансира во орбитата „опсервациски сателит“, но Вашингтон и Обединетите нации(ОН) веруваат дека тоа е само уште еден обид за тестирање на ракети со долг дострел.
Последниот севернокорејски обид во целост пропадна, бидејќи ракетата се распадна и падна во море.

Макфакс

loading...
Loading...