Експлодира бомба во канцелариите на „Златна зора“

Експлодира бомба во канцелариите на грчката ултрадесничарска партија „Златна зора“ во близина на Атина, во предградието Аспропиргос.

Бомбата експлодира во вторник рано наутро, предизвика голема штета, а жртви нема.
„Беше тоа силна експлозија која предизвика голема штета“ вели полициски службеник кој сакал да остане анонимен.
По големиот гнев на јавноста поради штедењето, корумпираните политичари и илегалните имигранти „Златна зора“ се појави неочекувано и стана трета по ред грчка партија, според истражувањата на јавното мислење.
Неколкумина грчки политичари рекоа дека „Златна зора“ би требало да биде прогласена за противзаконска поради нејзината реторика и симболи кои личат на Нацистичката партија и грчката воена хунта од 1967-1974. Меѓутоа партијата, отфрла било каква сличност.

Макфакс

Пронајдете не на следниве мрежи: