89% од жителите на Доњецк сакаат независност, Властите во Киев не ги признаваат изборите

Според резултатите од вчерашниот референдум во Доњецк и областа околу него, мнозинството граѓани сакаат отцепување од Украина. Украинската војска пак се обидела насилно да го спречи референдумот.Украинската војска го окупирала градот Красноармејск близу Доњецк, зазела неколку избирачки места, па и пукала кон проруските сепаратисти и гласачите. Најмалку едно лице е убиено, додека има повеќе ранети.
Директорот на ЦИА пак, Џон Бренан, вчера го посети Киев и како што рече, сојузниците и пријастелите на Америка во Украина. Тој отворено призна дека целта ан ЦИА е да им помогне на властите во Киев во справувањето со кризата ан истокот од земјата.
На прашање дали ја гледа Русија како непријател, Бренан одбегна да одговори, и само изјави дека Русија е голема земја и има големи влијанија, особено во својот дел од светот.Украинската војска го окупирала градот Красноармејск близу Доњецк, зазела неколку избирачки места, па и пукала кон проруските сепар

Пронајдете не на следниве мрежи: