Француски часовник стар 200 години продаден за 6.8 милиони долари

Loading...

 

Часовникот Brege Simpatik, на војводата од Орлеанс, беше проценет на 5 милиони долари а последен пат на аукција беше продаден во 1997 година за тогаш рекордни 5.7 милиони долари.

Но, како што пренесува Ројтерс, деновиве,на аукција, овој часовник беше продаден за 6.8 милиони долари. Часовникот е од 1835 година.

Аукциската куќа не сакаше да открие за јавноста кој е човекот чиј дом ќе го краси овој часовник изработен од жолто и црвено злато, стар скоро 2 века. 

 

 

Copyright 2012 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.

 

loading...