9 придобивки од грејпфрутот за кои не сте знаеле

Loading...

Грепфрутот е откриен во Јужна Америка. Претставува хибрид помеѓу портокал и помело, карактеристичен по својата големина и вкус. Еве некои здравствени придобивки од јадењето грејпфрут.1.Го јакне имунитетот
Грејпфрутот содржи витамин Ц кој совршено го поткрепува телото за време на настинки и грип. Исто така содржи состојки кои се борат против слободните радикали во телото и спречува појава на канцер.
2.Помага околу камчиња во бубрезите
Литар сок од грејпфрут на ден многу би им помогнал на луѓето кои патат од камчиња во бубрезите. Активните состојки на грејпфрутот помагаат во разградувањето на камчињата.
3.Ги согорува мастите побрзо
Едно истражување покажало дека луѓе кои пијат чаша сок од грејпфрут или пак јадат половина грејпфрут пред секој оброк успеале побрзо да ја намалат телесната тежина од оние кои практикувале други диети.

 
4.Го забрзува метаболизмот
Вклучувањето на грејпфрутот во вашите програми и режими за слабеење може да го забрза вашиот метаболизам, што ќе резултира со тоа да губите по два килограми неделно.
5.Го чисти црниот дроб
Грејпфрутот и неговиот сок се одлични чистачи на црниот дроб од секакви токсини кои би можеле да ја искомплицираат неговата работа.
6.Штити од рак на простатата
Грејпфрутот е богат со антиоксиданси кои ги напаѓаат канцерогените честички во организмот. Некои истражувања велат и дека ова овошје може да ги поправи оштетените клетки и нивната ДНК.

 
7.Штити од рак на белите дробови
Овде како најмногу од помош се покажал розовиот грејпфрут. Доволни се три чаши на ден за активните состојки да ги прочистат белите дробови и да ги заштитат од рак.
8.Го намалува лошиот холестерол
Истражувањата покажале дека редовното конзумирање грејпфрут го намалува лошиот холестерол за 15% и триглицеридите за 17%.
9.Ја одржува усната празнина здрава
Јадењето по два грејпфрути на ден може не само да спречи болести на вилиците, туку и да го обнови ткивото на истите. Воспаленијата на вилиците може да предизвикаат рак во усната празнина, додека бактериите од устата може да се одговорни за срцев удар.1.Го јакне имунитетот
Грејпфрутот содржи витамин Ц кој совршено го поткрепува телото за време на настинки и грип. Исто так

loading...
Loading...