Почнаа венчавките на истополови двојки во Вашингтон

Loading...

Двојката Сара и Емили Кофер го кажаа „судбоносното да“, на првиот ден од легалното склучување истополови бракови во американската сојузна држава Вашингтон.

Држави Вашингтон, Мејн и Мериленд, станаа првите од САД кои ги легализираат браковите на лица од ист пол. Овој закон во Вашингтон стапи на сила во четвртокот, кога стотици двојки стоеја во редица за да побараат дозвола за венчавка., а првите легални венчавки на хомосексуалните двојки започнаа во неделата.
Судијката Мери Ји во неделата во Сиетл ќе венча десетици двојки, а првата двојка и’ беа Сара и Мери Кофер, коишто велат дека живеат заедно веќе десетина година.

Макфакс

loading...
Loading...