Тајна стара 5000 години! 3 видови на исхрана кои елиминираат болести

Здравјето на телото најлесно се одржува со правина исхрана, а токму таа е составен дел од превенција на скоро сите болести.

Повеќе од 5000 години, индијските монаси, длабого го почитувале сопственото тело и работеле на чување на здравјето, бидејќи сметале дека така можат да му помогнат и на духовниот развој.
Со илјадници години ги собирале сите совети за да гизачуваат за идните генерации.
Таа колекција за здравјето и лекувањето, денес ја познаваме како Ayurvedi, односно „знаење за животот“.

Тајна стара 5000 години! 3 видови на исхрана кои елиминираат болести

Ayurveda е базирана на три доши, психофизичка енергија, која ги контролира функциите на телото:
Vata – ги контролира функциите поврзани со движењето, како циркулацијата, дишењето, чукањето на срцето итн.

Pitta – го контролира метаболискиот состав на телото.
Kapha – го контролира растот и стабилноста на телото.
Vata типот не поднесува студенило
Vata тип –  витки и со лесна градба, високи, брзо одат. Не поднесуваат студенило. Лошо спијат и брзо се изморуваат. Претерано се грижат. Имаат сува кожа, сува коса и намалено потеше. Глад чувствуваат во неправилни растојанија. Склони се на артритис, кревки коски, астма, надуеност и гасови.

Pitta тип – средна градба и сила. Остар ум, добра концентрација. Јак апетит и варење. Не сакаат топло време. Блед тен и кожа. Претерано се потат. Склони се на осипи, акни, желудочни киселини.
Kapha тип – физички јаки и цврсти. Често спијат. Бавно варење. Склоност кон дебелеење. Не сакаат влажно време. Мрсна кожа. Склони на настинки, респираторни проблеми, алергии.

 
Ако сте тип Vata:
Одбегнувајте – ладна и замрзната храна, сирови намирници, газирани пијалоци, сува храна, кофеин, житарици.
Јадете – топла супа и варива, јајца, сирење, млеко, јогурт, риба, маслинки, авокадо.
Ако сте тип Pitta:
Одбегнувајте – домати, лути пиперки, лук, ротквица, јајца, морски плодови. Ѓумбир, црн пипер.
Јадете – моркови, краставици, брокули, целер, тиквички. Грозје, лубеница, диња, цреши, авокадо, манго, кокос. Коријандер, шафран, маслиново масло.
Ако сте Kapha тип:
Одбегнувајте – портокали, банани, авокадо, ананас, праски, смокви, диња, лубеница, ориз, пченица.
Јадете – јаболка, круши, калинки, брусници, ѓумбир, сенф, пилешко, морски плодови, јајца.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.