Ако престанете да пушите денес, еве каде може да бидете следното лето!

Дека пушењето е скапо, грдо и нездрава навика не е ништо ново. Сепак, тие 100 денари коишто треба да ги даваме во трафика секое утро не ни изгледаат многу. Меѓутоа, дали знаете дека следната година можете опуштено да отидете на Малта ако денес ја изгасите последната цигара?Сето ова не би било толку страшно доколку економската ситуација во земјата не е таква каква што е, па малку се оние кои можат да кажат дека ќе имаат пари за летување, а притоа да не мора да штедат на некои други, основни работи. Подигнуваме кредити, штедиме на храна и облека, за да си дозволиме 10 дена на море. Но, многумина и покрај тоа штедење не можат да си го дозволат тоа. Но, на цигари не штедиме. Замислете што сè можете да си купите за година дена со парите потрошени на цигари?
Месец дена – 3000 денари- квалитетна кожна чанта или чевли- два ручеци со фамилијата во ресторан- 6 пати одење на масажа- 12 пати одење на фризер- полн резервоар со гориво
Шест месеци – 18 000 денари- 10 дена со автобус во Грција- 10 дена на Златибор- мобилен Samsung Galaxy S4- лаптоп ASUS X551CA- комплетно средување на стан од 50 квадрати
Година дена – 36 000 денари- 10 дена во хотел во Грција, ол инклузив, со авион- 7 дена на Малта со авион- квалитетен рачен часовник- половна веспа- авионска карта до Сан Франциско или Мајами
Десет години – 360 000 денари- нов автомобил од постара класа- добар капитал за започнување на сопствен мал бинзис- викендица- 4 годишни студии на приватен универзитет- надградба на силикониво гради, усни и задникСето ова не би било толку страшно доколку економската ситуација во земјата не е таква каква што е, па малку се оние кои можат да кажат дека ќе имаа

Пронајдете не на следниве мрежи: