Ако сакате да јадете банани наутро, имаме ЛОШИ ВЕСТИ за вас!

Loading...

Еве зошто не е баш најдобра идеја да јадете банани наутро, или ако веќе баш сакате, со што да ги комбинирате.Ако мислевте (како многумина други) дека банана или две се одлична идеја за појадок, сте се излажале. Нутриционистот доктор Дерил Џофри објаснува дека бананите имаат добра репутација поради тоа што содржат доста калиум, хранливи влакна и магнезиум, и дека тие се здрави, но не се добар избор за утрински оброк.
Зошто? Затоа што бананата содржи околу 25 отсто шеќер, умерено е кисела, па поради тоа наеднаш ќе ви го крене нивото на шеќер во крвта, а после неколку часа ќе почувствувате еднакво ненадеен пад на шеќерот.
Наутро брзо ќе ве „подигне”, но набрзо ќе бидете уморни и гладни”, вели доктор Џофри.
Освен тоа, овој нутриционист потсетува дека бананите не се баш добри ни за дигестивниот систем. Кога во организмот ќе внесете шеќер во било која форма, следува процесот на ферментација, како кај пивото или виното, а тоа се претвора во киселина и алкохол во телото. Со тоа се попречува работата на дигестивниот систем”, вели тој. Нутриционистот вели дека ако ви одговара јадењето банана за појадок, не треба да се откажете од неа, туку да ја јадете со уште нешто.
Ако со бананата која ја јадете наутро, не внесете малку здрави масти, се губат позитивните ефекти од бананата, додека се крева нивото на шеќер во крвта”, нагласува тој.
Доктор Џофри советува со бананата наутро да изедете нешто што ќе ја неутрализира киселината и ќе спречи шеќерот наеднаш да порасне – тој предлага путер од кикирики или овесна каша во која ќе го исецкате ова овошје.Ако мислевте (како многумина други) дека банана или две се одлична идеја за појадок, сте се излажале. Нутриционистот доктор Дерил Џофри објаснува д

loading...
Loading...