Албанија: Истрага против полициски началници за шверц на дрога

Албанското Јавно обвинителството за тешки кривични дела синоќа соопшти дека почнува истрага против сите полициски директори на околии и началници на комесаријати, наведени во списокот на осомничени за шверц на дрога од страна на опозициската Демократска партија.Како што јави дописникот на МИА, Обвинителството ја донесе оваа одлука по постојаните обвинувања од страна на опозицијата дека токму полициските функционери се поврзани со одгледување и заштита на парцелите со марихуана.
Врв на сите обвинувања беше објавувањето на листата со имињата на сите полициски директори на околиите и на началници на комесаријатите,од страна на координаторот на пратеничката група на демократите Еди Палока.
– Располагаме со нови податоци за шверцот со дрога, испреплетените интереси и начинот како таа се менаџира од страна на луѓето на (премиерот) Еди Рама. Ова се информации кои доаѓаат од партнерските служби и тајната служба на земјава, изјави Палока.
Само неколку часа по јавно искажаните обвинувања со целосен индентитет на полициските функционери и подрачјата со марихуана кои тие ги „надгледуваат“, Обвинителството соопшти дека почнува истрага против сите нив.Како што јави дописникот на МИА, Обвинителството ја донесе оваа одлука по постојаните обвинувања од страна на опозицијата дека токму полициските фу

Пронајдете не на следниве мрежи: