Авион бил принуден да слета откако удрил во орел и зајак

Авион бил принуден да слета откако удрил не само во орел, туку и во зајак и тоа недолго по полетувањето.Летот на компанијата Вирџин Австралија кој тргнал од Мелбурн кон Бризбејн налетал на орел кој во канџите носел зајак.
Авионот со 174 патници безбедно слетал 17 минути по полетувањето.
Колку и чудно да звучи овој удар, не е најбизарниот кој се случив во историјата на авијацијата.
Еден авион на Алјаска во 1987 се судрил со риба.
Откриени се масни траги на авионот и мали крлушки, но немало никаква штета. Како и овој пат, авионот всушност удрил во орел кој во канџите носел риба.
За разлика од несреќата над Мелбурн, тој орел преживеал.
Судирите со птици (без нивниот плен) се вообичаени. Кога мали птици ќе удрат во моторот на авионот најчесто се дезинтегрираат и не оставаат никакви последици по леталото. Поголемите, пак, можат да доведат до опасни оштетувања.Летот на компанијата Вирџин Австралија кој тргнал од Мелбурн кон Бризбејн налетал на орел кој во канџите носел зајак.
Авионот со 174 патниц

Пронајдете не на следниве мрежи: