Бабинските приказни кои всушност се вистинити!

Loading...

Додека растевме се изнаслушавме многу приказни од семејството и пријателите за тоа како да однесуваме и да постапуваме. Повеќето приказни од бабите испаднаа дека не се точни, но има и некои што се всушност вистинити. Верувале или не, мама и баба не не лажеле кога не терале да јадеме моркови и јаболка.1. Морковите се добри за видот
Се сеќавам кога бев дете ми велеа дека треба да јадам моркови за да гледам подобро. Иако морковите не го подобруваат видот директно, вистина е дека ги поправаат проблемите со видот кои се предизвикани од недостаток на витамин А. Постојат и други извори на каротин како зелениот зеленчук, но морковите се апсолутен фаворит, особено откако британската армија објасни дека нивните пилоти се успешни затоа што јадат многу моркови и затоа одлично гледаат.
2. Едно јаболко на ден
„Едно јаболко на ден ќе го избрка докторот“ – фраза која многумина сте ја слушнале милион пати додека сте растеле. И излегува дека тоа е точно. Јаболката се одличен извор на пектин, кој го намалува крвниот притисок, гликозата во крвта и холестеролот. Тие, исто така ги зајакнуваат коските и полни се со состојки кои го намалуваат ризикот од рак. Моќното јаболко ги чисти забите и ги убива бактериите во устата.

3. Носете шапка
Кога бевме деца сите сакавме да играме во снегот. Кога се подготвувавме да одиме надвор, нашите баби и мајки секогаш ни велеа да ставиме капа, бидејќи повеќето од телесната температура се губи низ главата. Сите ги почитувавме, иако сосема не сфативме колку тоа е навистина точно она што го кажува.
4. Витамин Ц против настинка
Ние сите знаеме дека витаминот Ц помага да се излечи настинката, но ние никогаш не знаевме зошто точно. Сепак, истражувањата во 2007 година покажаа дека земањето 200 милиграми витамин Ц секој ден го намалува времетраењето на настинките и го намалува бројот на настинки. Важна забелешка е дека тоа не е лек, но тој навистина помага.
5. Пилешка супа
Една од работите со кои сме пораснале кога и да сме се разболиле. Бабите и мајките не научиле: кога велиме дека имаме болки во грлото или ни тече носот, тие веднаш приготвуваат пилешка супа. Точно е дека пилешката супа може да помогне да ги намали симптомите на настинка, бидејќи зеленчукот и пилешкото помагаат во прочистувањето на респираторните патишта. Ова важи само за домашна пилешка супа!

6. Сок од брусница за здравје на уринарниот тракт
Некогаш не ви рекле да пиете сок од брусница кога имате инфекција на мочниот меур? Иако се чини малку веројатно, тоа е точно дека овој сок ефикасно го лечи воспалението. Ешерихија коли е бактеријата која предизвикува воспаление, а сокот од брусница ја спречува оваа бактерија да се прикачи на ѕидовите на мочниот меур. Ова буквално значи дека инфекцијата може да биде исфрлена од телото.
7. Цицање на прстите ги уништува забите
Иако тоа е во ред за бебињата и малите деца да си го цицаат прстите, ова може да предизвика многу проблеми кога ќе почнат да растат забите на повозрасните. Децата кои постојано си го цицаат прстите кај нивните заби еруптира ризик од стоматолошки болести како неправилна форма и абнормален развој на устата. Многу родители измислуваат креативни начини за децата да престанат да ја прават оваа лоша навика. 1. Морковите се добри за видот
Се сеќавам кога бев дете ми велеа дека треба да јадам моркови за да гледам подобро. Иако мо

loading...
Loading...