Банана – најдобар пријател на вашата кожа

Loading...

Вкусната банана е идеална за сите типови на кожа.Ќе ја хидрира сувата кожа, ја негува уморната кожа, го враќа сјајот и енергијата. Бананата содржи витамини А, Ц, Б6, Б12, калиум, магнезиум и овошни киселини, кои помагаат во отстранување на мртвите клетки од кожата.
Доволно е да истолчите една банана и кашата нанесете ја на чиста кожа. Оставете ја да делува 20 минути и исплакнете.
Да биде уште поефикасна, на бананата додадете состојки како што маслиново масло или мед. Маслиновото масло е идеален додаток за сува кожа, додека медот е одличен додаток за проблематичната кожа и кожа склона кон иритација. Можете да додадете малку банана и во вашите омилени маска за лице, со цел да бидат поефективни.Ќе ја хидрира сувата кожа, ја негува уморната кожа, го враќа сјајот и енергијата. Бананата содржи витамини А, Ц, Б6, Б12, калиум, магнезиум и овошн

loading...
Loading...