Барањето на жителите на Виниче исполнето

По вчерашното барање на жителите од селото Виниче, три камиони со тампон веќе се распоредуваат на бараното место, информираше денеска министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски, кој заедно со лидерот на ВМРО-ДПМНе Никола Груевски е во посета на најпогодените подрачја од катастрофалната поплава.Груевски денеска го посети и селото Булачани, каде жителите го информираа дека  поплавени куќи нема. Тие потенцираа за создавање на големо свлечиште кое го има блокирано пaтот, по што од министерот за внатрешни работи Митко Чавков добија уверување дека до попладне патот ќе биде оспособен.
Чавков информираше дека на терен се наоѓаат 350 полицајци и 100 војници, кои ќе бидат распоредувани во зависност од потребите во кризните подрачја.Груевски денеска го посети и селото Булачани, каде жителите го информираа дека  поплавени куќи нема. Тие потенцираа за создавање на голем

Пронајдете не на следниве мрежи: