Би јаделе ли оброк “зачинет“ со земја?

Loading...

Кога би имале можност, би пробале ли необичен оброк направен од земја? Ова не е шега.  Еден јапонски ресторан вметнал “свежина“ во своето мени со оброк кој верувале или не е направен од земја. Оброкот се состои од шест јадења и тоа супа од земја, калливи тартуфи, шербет со земја, а како специјалното јадење кое најмногу треба да Ве плени е топка од компир прелиена со сос од земја.  Задоволството да го искусите сето ова ќе Ве чини 80 евра.
Сопственикот на ресторанот, Тошио Танабе вели дека на овој начин се обидува на гурманите да им ја долови природата со нејзината целосна убавина. “Земјата, водата и воздухот се природна храна“, вели Тошио.
Copyright 2013 Puls24 Сите права се задржани. Текстот не смее да се печати или емитува, во целина или во делови без договор со Puls24.Кога би имале можност, би пробале ли необичен оброк направен од земја? Ова не е шега.  Еден јапонски ресторан вметнал “свежина“ во

loading...