БИЛКАРИТЕ ОТКРИЈА: Овој специјален ЕЛИКСИР лечи секакви кожни болести – па и псоријаза!

Loading...

Во денешно време многу луѓе се погодени со различни кожни тегоби кои варираат од полесни екцеми до тешки тегоби кои предизвикуваат големи психички проблеми, непријатност и социјално исклучување. Некои од главните причинители за кожните болести се стресот, потиснати емоции, загадувањето на околината, хормони, неподнесување одредени намирници…Во природата секако постои лек од билка за секоја болест, а со оглед на бројот и видот на билки тоа е лесно возможно, само е потребно да се најде одговарачката комбинација.
Следи една од најделотворните рецепти, а може да се пие за било која кожна болест.
Природен дермален еликсир за сите кожни болести
Помешајте еднакви делови: листови од орев, кора од даб и врба, коприва и невен. Земете 3 лажички од мешавината и прелијте ги со 7дл зовриена вода. Покријте, и после 15 минути процедете. Пијте 3 пати на ден половина час пред оброк. За да ги видите резултатите бидете редовни и упорни во испивањето на овој напиток. Сите состојки можете да ги наберете самите или да ги купите во билните аптеки и продавниците за здрава храна.
Во што е тајната на лековитоста на чајот за сите кожни болести?
Главниот акцент од сите состојки на овој чај е анти-воспалителното делување и прочистувачкото делување на растенијата. Фитотерапијата кај сите болести препорачува растенија кои ја чистат крвта бидејќи така се чисти и кожата и го забрзува заздравувањето а со тоа и го намалува ризикот од повторување на болеста.
Сите растенија во овој чај се популарни во фититераписката примена, а нивното лековито делување е докажано во вековната традиција. Овој чај помага при намалување на иритација, црвенило, воспаление, чешање и болка.
Листови од орев
Тие имаат силни анти-воспалителни својства и традиционално се користат кај кожните болести. Се применува кај третман со сериозни бактериски и габични инфекции, во третирање на кожни воспаленија, но и воспалување на гастроинтестиналниот систем, акни, крварење на непцата, егзема и прекумерно потење. Се користи како средство за детоксикација на телото, зајакнување  на желудникот и подобрување на варењето на храната и крвната слика,  против чирови, гихт и гнојни рани. Младите листови од орев се собираат во раната пролет.
Коприва
Копривата е богат извор на минерали, калиум, калциум, железо, фосфор, магнезиум, натриум, Витамин Ц, Б2, Б5, К. Содржи секретин, кој е најдобриот стимулант на желудечните жлезди, цревата, црниот дроб, панкреасот и жолчната кеса. Богатството со железо ја прави вредна за производство на црвени крвни клетки, а со тоа и за добра понуда на кислород. Копривата го  зајакнува телото и ја прочистува крвта. Таа содржи моќен антиоксидант кверцетин и антихистаминик кој ги намалува тешките воспаленија. Самара коприва е лек за многу болести на кожата (уртикарија), и осип и други алергиски реакции на кожата. Копривите се берат во рана пролет, кога се млади.

 
Кора од даб
Кората од даб е богат извор на танини, кои дејствуваат силно антиинфламаторно на целиот организам. Имаат својство да го запрат крварењето и ги затегаат ткивата оштетени од разни повреди и инфекции. Таа се користи за чирови, бел исцедок, егзема, проширени вени. Кората од даб се собира од мај до јуни. Најефикасна е кората од најмладите гранки и гранчиња.
Кора од врба
Кората од врба е природен извор на ацетилсалицилна киселина – аспирин. Веројатно знаете дека тој се користи за лекување на главоболки, а во дермалните примени одличен е  против акни, знаци на стареење, слабеење на тонот на кожата. Чајот направен од врба дејствува антиинфламаторно, содржи супстанции наречени полифеноли и флавоноиди, кои имаат анти-воспалителни, антисептик, антиоксиданс, антипиретик и имуностимулаторни својства. Кората од врба го стимулира лачењето на пот и токсините од телото, што придонесува за побрзо оздравување. Кората од врба се собира на пролет.
Невен
Невенот е блага билка со извонреден ефект врз кожата. Тој делува стимулирачки на црниот дроб и жолчката, ја прочистува крвта и  стимулира детоксикација. Бојата на цветовите укажува на тоа дека содржи поголема количина на бета каротен, кој е еден од најважните витамини за здравјето на кожата, штити од штетните сончеви зрачења, а помага и за здравјето на очите. Бербата на невен започнува во мај, со појавата на првите цвеќиња и продолжува до доцна есен. За највисок квалитет, невенот се собира во август.Во природата секако постои лек од билка за секоја болест, а со оглед на бројот и видот на билки тоа е лесно возможно, само е потребно да се најде о

loading...
Loading...