Благодетите на лубеницата

Loading...

Лубеница е едно од најомилените плодови во лето. Плодот содржи преку 90% вода, а многу малку белковини и 10% овошен шеќер. Богата е со витамините како што се каротини, витамини од групата Б и витамин Ц. Од минерали содржи калиум, магнезиум, фосфор, калциум, цинк, железо и бакар. Таа е добар извор и на бета каротин и ликопен.
Прочитајте повеќе на линкотЛубеница&nbs

loading...
Loading...