Бојадисуваше улици, а сега заработува 4,5 милиони евра годишно

Напаѓачот на Манчестер Сити, Габриел Жесус во 2014 година заработувал 4.000 евра годишно, а сега три години подоцна игра во еден од најбогатите клубови во светот.20 годишниот Габриел Жесус денес е еден од најдобрите млади напаѓачи на светот, играч кој дава голови за еден од најбогатите клубови на светот, Манчестер Сити и фудбалер кој многу тренери на светот би сакале да го видат во својот тим. Но сеќавањата на скромните почетоци на младиот Бразилец, се и тоа како свежи.

Фотографиите на кои како 17 годишник, босоног стои на камените улици на Сао Паоло со четка во раце и испрљан од боја ги украсува улиците на својот град пред почетокот на Светското првенство во 2014 година, ги објави тој на својот Инстаграм профил. Тие денови беше само еден во низата стотина илјади млади Бразилци кои сонуваа да го облечат светиот дрес на Селесао.20 годишниот Габриел Жесус денес е еден од најдобрите млади напаѓачи на светот, играч кој дава голови за еден од најбогатите клубови на светот, Ман

Пронајдете не на следниве мрежи: