Болт го предводеше тимот на Јамајка до златото

Усеин Болт повторно ја покажа и докажа својата големина и го предводеше тимот на Јамајка до златото.Болт стана најуспешниот учесник на светските првенства со 8 златни и две сребрени медалји.
Јамајка стигна до посакуваното злато со време од фантастични 37,37 секунди.
Ова е десеттата медалја на светските првенства за Усеин Болт, па тој станува најуспешниот натпреварувач на Светските првенства.
Вреди да се напомене, дека тимот од Јамајка, предводен од Усеин Болт, придружуван од Нест Картер, Кемал Бејл-Кол и Никел Ашмед, сепак не го надмина светскиот рекорд од 37,04 секунди кои го поставија во Даегу во 2011-тата година.Болт стана најуспешниот учесник на светските првенства со 8 златни и две сребрени медалји.

Пронајдете не на следниве мрежи: