Цел живот ги фрлате семките од ЛУБЕНИЦА, а не сте знаеле дека со нив можете да се излечите од многу болести!

Сите сакаме лубеници и ги јадеме секое лето, а немаме поим дека семето е многу лековито. Еве за што се сè добри семките од лубеница.Кога јадеме лубеница, повеќето од нас ги фрлаат семките. Оние кои не ги фрлаат ги голтаат, и делумно си помогаа во варењето на храната, и тое е се, за жал. Самите семки кога поминува низ дигестивниот тракт остануваат непроменети, и само механички помагаат за подобро варење, но повеќето од нивните корисни состојки остануваат неискористени. За да ги искористите предностите на сите лековити својства, семките треба да се готват, мелат или се испечат со цел да излезат драгоцените своиства. 
Семките од лубеница содржат диетални влакна кои се од суштинско значење за нормално функционирање на дигестивниот тракт, помагаат во случај на цревни паразити, како и кај лица кои страдаат од жолтица, морска болест и воспаление во телото.
Содржат цитрулин супстанца која дејствува како антиоксиданс, и го спречува проширувањето на крвните садови и помага во случај на атеросклероза, висок крвен притисок, ангина и еректилната дисфункција.

 

На почетокот на дваесеттиот век, познатиот Едгар Кејси, таткото на холистичката медицина, пишува дека семките од лубеница се здрави состојки, особено корисни за третман на бубрезите и мочниот меур. Употребата на чајот од свежи семки од лубеница е одличен диуретик и се препорачува за отстранување на камењата и песокот во бубрезите, чистење на бубрезите и мичните канали.
Кејси го препорачува следниов рецепт:
Земете 4 супени лажици, исклучиво свежи семки од лубеница, треба да ги издробите или да ги исецкате на мелница и гответе за 15 минути во 2 литри вода. Оваа количина потребно е да ја распоредите и да ја пиете во текот на два дена, третиот ден треба да направите пауза. Процесот продолжува неколку недели во ист временски интервал, на два дена на еден ден пауза.
 
 Рецепт за ешерихија коли:
Еден од најдобрите лекови за третирање на бактеријата ешерихија коли во уринарниот тракт и за третирање и спречување на паразити во цревата, е водата направена од семките од лубеница. Потребно е 30-40 семки, свежи или суви. Потребно е прво да ги исецкате или здробите. Оваа количина на семки ставете ја во 1 л вода и варете десет минути. Кога течноста ќе се олади можете да ја чувате во фрижидер и да пиете секој ден.
Можете да ја мешате со сок или со некој други вкус, ако тоа ви го олесни консумирањето. Најмалку еден литар од течноста на ден потребно да се пие неколку недели или пак неколку месеци се додека бактеријата целосно исчезне. Рецептот е погоден и за деца и за возрасни. Во текот на летото, соберете доволна количина на семки од лубеница, за да ги имате на располагање за долгорочна употреба и во периодот кога лубениците не се достапни.

 

Рецепт за простата:
Сличен рецепт користи се користи и за третирање на проститис, една од најчестите болести кај мажите, особено кај оние кои се постари од 40 години. Неопходно е да земете две лажици суви и мелени семки од лубеница и да ги посипете со половина литар врела вода. По половина час, течноста веднаш се консумира и потребно е да ја пиете оваа доза секој ден во текот на неколку недели. Првите позитивни резултати од консумирањето ке ги осетите, по само десет дена.
Семките од лубеница се добри, и за јакнење на срцето, подобрување на меморијата и затегнување на кожата, било како и да ги консумирате. Можете дури и да ги грицкате, важно е само да се здробат за од нив да се ослободат активните состојки.
Семките од лубеница можете да ги користи и како вкусна закуска слично како семките од тиква. Неопходно ги измиете исклучиво црните семки, ставете ги на хартија задобро да се исушат. Потоа испечете ги во тава на висока температура околу 20-25 минути. Не користете премногу висока температура, за да можат семките да ги зачуваат корисните состојки. Во 2 дл вода, разредете една лажица сол и посипувајте ја оваа вода периодично (помали количества) врз семките, додека трае печењето. Вода ќе исчезне и солта ќе се задржи на семките. Семките се многу вкусни и така ги задржуваат поголемиот дел од корисните состојки. Вака приготвени семки се сметаат за специјалитет во Египет.
Семките од лубеница се одличен извор на магнезиум, железо, витамин А, Б, Ц, антиоксиданс, калциум, калиум, манган, ниацин, и полузаситени и здрави масти.Кога јадеме лубеница, повеќето од нас ги фрлаат семките. Оние кои не ги фрлаат ги голтаат, и делумно си помогаа во варењето на храната, и тое е се,

Пронајдете не на следниве мрежи: