Цената на биткоинот вртоглаво падна

Цената на биткоините нагло падна откако кинеските власти наредија затворање на берзата за тргување со таа валута.Оваа виртуелна валута падна повеќе од 11 отсто сега чини 3.544 долари, што е далеку од рекордот од 5.013 долари, колку што изнесуваше на почетокот на месецов.
Претставниците на Централната банка на Кина предупредија дека тргувањето со биткоинот може да биде поврзано зо измами.
Кина беше едно од најголемите пазари за биткоин, но трговијата беше прекината.
 Оваа виртуелна валута падна повеќе од 11 отсто сега чини 3.544 долари, што е далеку од рекордот од 5.013 долари, колку што изнесуваше на почетокот

Пронајдете не на следниве мрежи: