Четири погинати, 20 повредени во автобуска несреќа во Франција

Четири португалски туристи починаа, а околу 20 се повредени во неделата кога нивниот автобус излетал од автопат во централниот дел на Франција, соопштуваат француските власти, пренесува Ангола Агенци  (AA).
 Француските медиуми јавуваат дека автобус со 40 патници биле на пат кон Швајцарија кога се случила сообраќајката. Локалните власти соопштиле дека во несреќата починале пет личности, но спасувачките специјални единици успеале да реанимираат еден од патниците.
Се претпоставува дека возачот изгубил контрола над возилото поради ледот на патот, кој е предизвикан од ладниот бран кој ја зафати Европа во последните неколку дена. На истиот автопат во март минатата година починаа 12 португалци кога нивниот автобус се удрил со камион.Француските медиуми јавуваат дека автобус со 40 патници биле на пат кон Швајцарија кога се случила сообраќајката. Локалните власти соопшт

Пронајдете не на следниве мрежи: