Цимет и мед- лек за се!

Loading...

Мешавината од мед и цимет со векови е користена како „лек за се.“ Некогаш се верувало дека оваа совршена комбинација може да го врати видот кај слепите и дури и да ги оживее мртвите!Источните народи медот и циметот го сметаат за најблагороден дар на природата и овој еликсир со векови се користи за лечење на сите болести и психички состојби.
Дури и ако се употребуваат посебно медот и циметот имаат своја лековита моќ. Такада постојат верувања дека човекот кој неколку пати месечно зема мед,неможе да се разболе.
Научните истражувања, кои се објавени ширум светот, покажуваат дека медот и циметот во комбинација имаат фантастична лековита моќ, како што се регенерација на ќелиите и ткивата, подигнувањето на отпорноста и слично.
Се смета дека циметот и медот во комбинација можат да ја решат дури и дебелината. Секојдневната употреба на овие два намирника го подигнуваат имунитетот и го штитат организамот од бактерии и вируси. Доволно е наутро во чаша вода да се размути една лажичка мед и сосема мачку цимет и сето тоа да се испие. На овој начин се постигнува совршена виталност.

Постојат најразлични начини на кои се припрема оваа комбинација во зависност од тоа за каков здравствен проблем се работи.
Болести со срцето- Направете смеса од мед и цимет и намачкајте ја на леб. Овој оброк можете да го јадете секојдневно за појадок. Го смалува холестеролот во артериите и го спречува срцевиот удар. Редовната употреба на оваа комбинација го смалува губитокот на здивот и го зајакнува отчукувањето на срцето. Кај постарите личности, артериите и вените ја губат еластичноста, па може да дојде до затварање. Комбинацијата од мед и цимет ќе ги ревитализира крвните садови.
Помага кај рак на желудник- Медот и циметот многу помагаат во лечењето на ракот кај желудникот. Пациентите кои патат од оваа болест треба да изедат една лажичка мед помешана со една лажичка цимет во прав и тоа секојдневно три месеци.
Артритис- Додатете две лажички мед и една лажичка цимет во прав во една шолја со топла вода. Ако овој напиток го пиете редовно можете да го излечите хроничниот артритис. Едно истражување покажало дека ова им помага на болните да ја отстранат болката само за еден месец.
Инфекција на бешиката- Помешајте две лажилки цимет во прав иедна лажичка мед во чапа со млака вода и испијте готоа. Ова ги уништува бактериите во бешиката.
Холестерол – Помешајте две лажички мед и три лажички цимет во прав со пола литар вода. Оваа смеса ќе ја намали количината на маснотиите во крвта. Докажано е дека пациентите кои го пиеле овој напиток три пати дневно после некое време немале проблем со висок холестерол.

Настинка – Оние кои патат од настинки треба барем еднаш дневно на три дена да јадат по една лажичка мед помешана со 1 / 4 лажичка цимет во прав. На овој начин ќе се решите од кивањето,болките и синусите.
Инфекции на кожата – Помешајте го медот  и циметот, смесата ставете ја на деловите од кожата која ја зафатила инфекцијата, држете на кожата околу 30 минути, па потоа измијте ја со топла вода.
Ја лечи анемијата – Чајот од цимет помага во лечењето на анемија, а се припрема така што во еден литар вода се стави сто грама цимет, најдобро во стапчиња, и го пригитвувате на тивок оган додека количината на вода не се преполови. Во тоа додадете уште еден литар вода и еден килограм шеќер. Потоа мешајте се додека целокупната колилина не се сведе на еден литар. Тогаш лекот ќе биде готов и може да се пие како сок или три пати дневно по една лажичка дневно.
Замор – Помешајте пола лажичка со мед и пола лажичка цимет во чаша вода. Испијте го тоа во попладневните часови кога најмногу чувствувате умор. Секојдневно конзумирајте го овој напиток и ќе ја зголемите вашата виталност во рок од седум дена.
Долговечност – Се верува дека со секодневното конзумирање на чај со мед и цимет може да се продолжи и животот. Помешајте четири лажички цимет во прав и три шолји вода, сварете го и испијте го како чај. Пијте по една четвртина шолја по 4 пати дневно. Вашата кожа ќе биде мека и свежа, а ќе го одложи и појавувањето на борите.Источните народи медот и циметот го сметаат за најблагороден дар на природата и овој еликсир со векови се користи за лечење на сите болести и психи

loading...
Loading...