Човекот што го спаси светот почина

Советскиот офицер Станислав Петров, кој спречи потенцијална нуклеарна војна помеѓу СССР и САД почина на 77-годишна возраст на 19 мај во својот дом во близина на Москва. Но, дури денеска е објавена веста за неговата смрт.На 26 септември 1983 година по полноќ Петров бил на должност и го надгледувал радарскиот систем за предупредување во бункер во близина на Москва, кога на радарот забележал ракети од САД кон СССР. Во согласност со протоколот, советската армија морала да одговори на нуклеарниот напад, но Петров одлучил да не ги информира своите надредени.
– Кога ја видов предупредувачката порака станав од столицата. Знаев дека ќе сносам последица поради мојата одлука, изјави Петров пред седум години во интервју за „Раша тудеј“.
Тој не пријавил евентуален напад бидејќи се посомневал дека се работи за компјутерска грешка. Тој оценил дека во случај на американски нуклеарен напад би биле лансирани стотици ракети.На 26 септември 1983 година по полноќ Петров бил на должност и го надгледувал радарскиот систем за предупредување во бункер во близина на Москва, к

Пронајдете не на следниве мрежи: